2009. szeptember 1., kedd

Adóreform I. (nagyképű mi?)

Igazi magyar szokás szerint eddig csak szidtam a rendszert, de megoldási javaslattal nem álltam elő. Akkor gondolkodjuk el a következő lehetőségeken még akkor is, ha elsőre banálisnak tűnik.
Alpvető problémánk az, hogy kevesen fizetnek "kevés" adót, és túl sok a kiadása az államnak ahhoz, hogy egyensúlyt teremtsen. Akkor tegyük az élőmunkát adó -és járulékmentessé!
Tételezzük fel, hogy minden munkavállaló a jelenlegi bruttó bérét megkapja a kezébe (vagy bankszámlára). Örül nagyon, mert jó esetben majdnem kétszer annyi pénzt visz haza, mint előtte. Örül a munkaadó, mert ő sem fizet egy fillér járulékot az alkalmazottja után, s ez most már legális. Ezáltal a fekete foglalkoztatást gyakorlatilag megszüntettük, mivel értelmét vesztette. Ellenben az államnak egyetlen fillér bevétel nem származik a foglalkoztatásból Ezt kell orvosolni.
Értelmes ember a megnövekedett bevételének nagy részét arra fordítja, hogy adósságait csökkentse, valamint tartalékot képezzen. A döntő többség viszont fogyasztani kezd. Ez jelentősen megnöveli az ÁFA bevételeket, amennyiben fokozott ellenőrzéssel párosul. De ez édeskevés. Akkor válasszunk olyan terméket, amit gyakorlatilag mindenki "fogyaszt", és ellenőrizhetően. Ez pedig az energia.
A jelenlegi árszerkezete mind a villamosenergiának, mind a földgáznak igen bonyolult. Elfér még benne a szénipari szerkezet átalakítási hozzájárulás (vagy mifene) mellett egy munkaerőpiaci átalakítási járulék, aminek az összege elképesztően nagy. Mondjuk 200 Ft/kWh, vagy 300 Ft/m3. A közüzemi szolgáltatók rendelkeznek visszamenőleges adatokkal, ami alapján a visszaélés ellenőrizhető, vagy legalábbis kiszűrhető. Aki nem fizet "adót", annál kikapcsolják az áramot, a gázt....
A megemelkedett energiaköltségeket a munkáltatók is megérzik, de kompenzációként ott a kőkemény járulékcsökkentés.
Az adócsökkentésre reális és nagyszerű lehetőség nyílik: az energiatakarékosság.
A villany és gáz nélküli tanyákon élő emberek gyakorlatilag nem fizetnek adót, a 30 szobás házban a medencefűtés által felpörgetett órák miatt a gazdagok rengeteg adót fizetnek. Egészen addig a pontig, amíg villámgyorsan nem kezdenek megújuló energiaforrásokra átállni. Kérdem én: baj az? Környezetvédők válaszoljanak...
A megemelkedett energiaköltségek miatt egészen biztos áremelkedések következnek be. Inflációt gerjesztünk, de ez a kisebbik baj. A nagyobb baj az, hogy mi lesz a munkanélküliekkel, a nyugdíjasokkal. Hát az ő "bérüket" is hozzá kell igazítani a rendszerhez.
Egyáltalán le kellene tisztítani az egész rendszert, mert megfojt minket a bürokrácia. Igaz, hogy ha tiszta és átlátható az adózás, a támogatási rendszer, akkor nincs szükség annyi hivatalnokra, teremtenénk újabb 200 ezer munkanélkülit.
Továbbgondolása következik....

5 megjegyzés:

  1. Szerintem zavarosban halászáshoz túl egyszerű lenne

    VálaszTörlés
  2. Nem teljesen halvaszületett az ötlet, például Törökország hasonló módszerrel próbálkozik: egy liter benzin kb 450 forint a horror adótartalom miatt. Persze van náluk sok egyéb adó is, de ez az egy, amit tényleg be is tudnak hajtani.

    VálaszTörlés
  3. Szerintem aki zavarosban halászik, annak maradjon is benne a keze. De csak az.

    VálaszTörlés
  4. TEssek mondani, az egeszseguggyel mi lesz? Majd mindenki befizeti a brutto fizujabol??? Fraszt! Es meg nem beszeltunk akkor a nyugdijasokrol! Meg csiszolni kellenne rajta!

    VálaszTörlés
  5. Csiszoljunk rajta! Ötleted van?
    A béreket terhelő járulékok ugye tartalmazzák a nyugdíj és egészségbiztosítási járulékokat is. A központosított munkaerőpiaci járulékot kell szétosztani az egészségügy, az oktatás stb. között ésszerű arányokban. Szerintem!
    Tudom, hogy nem én fogom a frankót kimondani, de ha gondolatokat ébresztek már megérte.

    VálaszTörlés